SSS

BUZ LAZER PLATINUM NEDİR?

Buz Lazer Platinum, hem alexandrite, hem diode ve hem de ndyag lazerdir. Yani, lazer epilasyon için gerekli tüm teknolojileri tek cihazda toplayan rakipsiz bir teknolojidir. Soprano Buz Lazer markasının en son temsilcisi, dünya lazer epilasyon sektörünün yeni prensidir.

BUZ LAZER NEDİR?

Buz Lazer, firmamız, STS LAZER, tarafından 2015 yılında yaratılan tescilli markamızdır. Distribütörü olduğumuz Soprano Lazer cihazları için kullandığımız ve oldukça üne kavuşan rakipsiz marka ismimizdir. Haliyle bu kadar popüler ve tercih edilen bir teknoloji olduğundan çakmaları ve ucuz kopyaları çoktur. Sektörde lazer epilasyon dendiğinde akla ilk ve en çok gelen isimdir. Daha detaylı bilgi için mikro sitemiz, www.buzlazer.com

LAZER NEDİR?

Kapalı ve özel bir ortamda elde edilen özel bir ışık türüdür. Özel ortama ‘’MEDYUM’’ VEYA ‘’CHAMBER’’ adı verilir. Kelime anlamı ise bir tür kısaltma olup, lazer ışığının elde edilmesini anlatan İngilizce cümlede yer alan kelimelerin baş harflerini simgeler. Light Amplification by Stumulated Emmision of Radiation.

IPL NEDİR?

Kuvvetli bir lamba ışığıdır. İngilizce bir cümlede yer alan kelimelerinin baş harflerini simgeler. Intense Pulsed Light. ‘’Pulseli yoğun ışık’’ veya ‘’darbeli kuvvetlendirilmiş ışık’’ anlamına gelir. Pazarda ‘’Fotoepilasyon’’ olarak da bilinir.

IPL CİHAZLARININ OLUMLU ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Çok sayıda ışık dalgalarını içerdikleri için birçok tedavi amaçlı kullanılabilirler. Tamamına yakını epilasyon amacıyla kullanılabilirler.

IPL CİHAZLARININ OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tamamına yakını tedavi sırasında ve sonrasında risk taşımaktadır. Dalga aralığı ne kadar geniş ise tehlike o kadar büyüktür. (400-1200nm) İlk üretilen IPL cihazları ve yeni moda olan Uzakdoğu ülkelerinde üretilen cihazlar bu grupta yer alırlar.
Dalga aralığı ne kadar dar ise güvenlik o kadar sağlamdır. (700-950nm, 800-950nm) Spa SHR IPL cihazında olduğu gibi.

DİOT LAZER NEDİR?

Diot lamba kullanılarak elde edilen bir cihaz grubudur. Dalga boyu tek olduğu için (800nm, 810nm gibi) lazer olarak adlandırılır. Işığın fiziksel özellileri açısından ise IPL cihazlarına benzer. İstenilen dalgaya sahip diot elde etmek mümkündür. Epilasyonda en çok 800-810nm diotlar tercih edilir.

LAZER CİHAZLARININ ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

U cihazlar tek dalga boyuna sahiptirler. Genelde tek bir tedavi amacıyla kullanılırlar. Özel ortamda elde edilen ışık dalgaları birbirine paraleldir ve tek yönlü giderler. Dalga boylarına göre farklı doku ve organlara ilgi gösterirler.

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer cihazından çıkan ışınların kıla rengini veren melanin maddesi tarafından emilmesi ve sonrasında ısınarak yanmasıdır.

IPL EPİLASYON NEDİR?

IPL cihazından çıkan ışınların kıla rengini veren melanin maddesi tarafından emilmesi ve sonrasında ısınarak yanmasıdır.

IPL CİHAZLARI EPİLASYON DIŞINDA HANGİ TEDAVİLERİ YAPABİLİR?

Çok sayıda ışık dalgalarını içerdikleri için birçok tedavi amaçlı kullanılabilirler. Tamamına yakını epilasyon, yüzeysel damar tedavileri, yüzeysel leke tedavileri, akne tedavisi ve yüzeysel cilt yenileme amacıyla kullanılabilirler.

LAZER CİHAZLARI İLE HANGİ TEDAVİLER YAPILABİLİR?

Epilasyon, leke, damar, kırışıklık, sedef, dövme çıkarma, cilt soyma, akne gibi Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi olan FDA tarafından başarısı kabul edilen 60ın üzerinde tedavi yapılabilir.

LAZER VE IPL CİHAZLARI BİRLİKTE VE KOMBİNE KULLANILABİLİRMİ?

Kullanılabilir. Aynı seans sırasında veya belirli bir sıra ve alıklarla farklı cihazları birlikte kullanmak mümkündür. HARMONY gibi cihazlarda ise birçok tedaviyi veya birçok uygulamayı aynı anda yapmak mümkündür.

EPİLASYON AMAÇLI LAZER ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

DIOT, ALEXANDRİTE, Nd:YAG, RUBY lazerler.

ALEXANDRİTE LAZER NEDİR?

Lazer ışığı elde etmek için kullanılan materyal Alexandrite kristalidir. Dalga boyu 755nm. dir. Kızıl ötesi bir ışındır. Çıplak göz ile görülemez. Epilasyon ve damar tedavisinde kullanılır.

ALEXANDRİTE LAZER DERİN VE AÇIK RENKLİ TÜYLERDE NEDEN DAHA AZ BAŞARI GÖSTERİYOR?

İki önemli nedeni vardır. Alexandrite lazerlerin deri içine girebildiği derinlik 2.5mm. kadar dır. Vücuttaki kılların ortalama %85 kadarı 2.5-3mm den daha yukarıdadır. Bu nedenle geri kalan %15 kadar kıl yok edilemiyor.
İkinci önemli nokta ise 755nm dalga boyundaki lazer ışığı, melanin haricinde eritrositlerde (al yuvarlar) bulunan hemoglobin maddesi tarafından da emilir. Bu nedenle enerjinin bir kısmı kan tarafından tutularak azalmış olur. Kılı yakacak kadar ısı oluşmaz. Enerjiyi yükseltirseniz cilt yanıkları oluşabilir.

ALEXANDRİTE LAZERLERİN OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Koyu ciltlerde risklidirler. Derin kıllarda başarısızdırlar. İnce ve açık tüylerde etkisizdirler. Acı verme oranları yüksektir. Cihazların bakım, servis ve yedek parça maliyetleri çok yüksektir.

ATIŞ SAYISI SINIRI OLMAYAN ALEXANDRİTE LAZER OLABİLİRMİ?

Şimdilik sadece HARMONY XL-755 cihazında bulunmaktadır. Yüksek teknik özelliklerinden dolayı yıllar boyunca ve milyonlarca sayıda atış yapabilmektedir.

ND:YAG LAZER NEDİR?

Lazer ışığı elde etmek için kullanılan kristaller Nd:YAG kristalleridir. Nd: Neodmium, Y: Yitrium, A: Aliminium, G: Garnett kristallerini simgeler. Aslında duble frekans 532nm. bir lazerdir. Bu nedenle dalga boyu 1064nm.dir.

ND:YAG LAZERLER, TEDAVİLERDE NE KADAR BAŞARILIDIRLAR?

Daha çok ve özellikle damar tedavilerinde kullanılır ve başarılıdır. Epilasyon barısı zayıftır.

RUBY LAZER NEDİR?

Lazer ışığı elde etmek için kullanılan kristaller RUBY kristalleridir. Dalga boyu 694nm.dir. Kırmızı renklidir ve çıplak göz ile görülebilir. Cilde girebildiği derinlik 1-2mm kadardır. Bu nedenle başarılı değildir. Günümüzde çok az kullanılmakta ve giderek tamamen terk edilmektedir.

DİOT LAZER NEDİR?

"Sentetik" bir lazerdir. Epilasyon amacıyla 800nm ve 810nm diotlar kullanılmaktadır. Işık kaynağı, diğer lazerlerde olduğu gibi herhangi bir element veya kristaller değildir. Diot lambalardır. Damar tedavileri için840nm, 940nm, 970nm gibi diotlar mevcuttur.

DİOT LAZERLER EPİLASYONDA NEDEN BAŞARILIDIRLAR?

Amaç kılları yok etmek olduğu için ışığın hedefi melanin maddesidir. Ancak, 800nm den daha küçük ışık dalgaları aynı zamanda kan (hemoglobin) tarafından da emilir.
950nm den daha büyük ışık dalgaları ise aynı zamanda su tarafından da emilir. İnsan derisinin (epidermis-dermis) %70 i ise sudan oluşur. Ayrıca deri yüzeyi açık kan dolaşımıyla çalışır.
Bu nedenlerle esas olarak melanin (kıl) hedef olacak ise kullanacağımız cihazın dalgaları 800-820nm arasında olmalıdır. Bu dalgalar ise ancak diot lazerlerle mümkündür.

ACISIZ DİOT LAZER OLABİLİRMİ?

Diot lazerlerde ‘’güç’’ (Watt) önemlidir ve yüksek olmalıdır. Bu durumda ise uygulama sırasında ağrı-acı duyulur. Diotların çoğunluğu acılıdır. Acıyı azaltmak için uzun atım süreleri (long pulse) ve etkili cilt soğutması yapılmalıdır.
Ağrısız-acısız diot vardır. ALMA LASERS firmasının ürün SOPRANO XL Super HR bu tip bir cihazdır.

DİOT CİHAZLARI NEDEN UZUN ÖMÜRLÜ KULLANILABİLİYOR?

Kullanılan teknoloji ve diot lambanın özellikleri sayesinde yıllar boyunca ve milyonlarca atış yapmak mümkündür.

DİOT CİHAZLARINDA EN UZUN KULLANIM SÜRESİ NEDİR?

Kullanım şekli, düşürme, çarpma gibi faktörler de önemlidir. Ancak ülkemizde halen beş yıldan bu yana ve milyonlarca atış yapmışlardır ve yapmaya devam ediyorlar. Ama kesin bir kullanım süresi veya sayısı verilemez.

EPİLASYON AMACI DIŞINDA KULLANILAN LAZERLER NELERDİR?

Göz, sanayi,şov lazerlerini bir kenara bırakacak olursak; DYE (BOYA), Er:YAG, LP Nd:YAG, Q-Swich YAG, Ho:YAG,KTP, CO2 lazerler vardır.