STS Lazer olarak ‘’Müşteri Memnuniyeti’’ önceliğimizdir. Müşterilerimiz bizim için STS Ailesinin bir üyesidir. Kullanıcılarımıza en iyi hizmeti ve desteği sunmak için alanlarında uzman, kalifiye ve deneyimli bir teknik servis ekibine sahibiz. Teknik servis birimimiz cihazlar hakkında genel çalışma prensibi, optimizasyon, bakım ve sorun giderme konularında üretici firmadan belli aralıklarda eğitim almaktadır. Alanında uzman ekibimiz, güvenilirliği ve mühendisliği geliştirmek için yurt dışı eğitim programlarını yakından takip eder. Tüm teknik servis birimimiz yurt dışı eğitim sertifikalarına sahiptir.

Satış sonrası servis bizim için son derece önemli bir kavramdır. Teknik servis ekibimiz, cihazlarımızın tam performansla çalışması için ‘’önleyici servis’’ sağlar. İstendiğinde garanti süresi sona ermeden cihazlar için bir ön izleme hizmeti sunarak, olası herhangi bir arızaya erken hazırlık ve arızayı en aza indirmek çabalarımızın bir parçasıdır. 

Cihazlarımızın arkasında iki önemli lazer firmasının teknolojik gücü bulunmaktadır. Cihazlarımızın tümü uluslararası güvenlik standartlarını karşılar ve kurulumdan önce teknik servis birimimiz tarafından test edilir. Uzun servis ömrü ve düşük sarf maliyeti ile karakterize edilen cihazlarımız istikrarlı ve güvenlidir. 

Türkiye
Distribütörü
Güvencesiyle

Orijinal
Ürün
Garantisi

24
Saatte
Destek

Geniş
Yedek Parça
Stoğu

Teknik servis birimimiz cihazların kurulum, kalibrasyon, bakım ve gerektiğinde onarımından sorumludur. Kullanıcılarımıza kapsamlı servis ve destek seçenekleri sunar;

  • Cihaz kururum aşamasında kullanıcılar teknik servis birimimiz tarafından sistemin işletimi ve bakımı hakkında bilgilendirilir. 
  • Cihazın kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar kullanıcıya yazılı olarak verilir.
  • Cihazlardan üst seviyede performans alabilmek periyodik olarak kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Kurulum esnasında kullanıcılara rutin kalibrasyon ve bakım periyotları hakkında bilgi verilir. Yaklaşan bakım zamanları hatırlatılır. Tüm cihazlarımızın periyodik bakım ve kalibrasyon işlemleri yılda bir kez yapılmalıdır.
  • Olası sorunları telefonla çözebilmek için kullanıcılarla hata kodları üzerinden sorun giderme çözümleri belirlenir.
  • Türkiye’nin tüm şehirlerine en kısa sürede hizmet verebilmek için uçuşlar ve gerektiğinde araç kiralama planlaması hızlı bir şekilde yapılır.
  • Kullanıcının talep ettiği andan itibaren 24 saat içerisinde tüm Türkiye’ye teknik servis hizmeti verilir.
  • Gerektiğinde kullanıcının iş programının aksamaması için back-up cihazı veya başlığı ile destek sağlanır.

Daha müşteri odaklı bir hizmet sunabilmek için geniş bir yedek parça stoğumuz mevcuttur. Özellikle kullanım ömrü olan ürünlerde yeterli parça stoğumuz ile optimum hazırlık durumu oluşturulmuştur. İlkemiz kullanıcılarımıza profesyonel, hızlı, vasıflı ve saygılı teknik servis hizmeti sunmak. Düzenli teknik servis eğitimi ile tüm teknik servis ekibimizin iyi bir hizmet anlayışı geliştirmelerini sağlamaktayız.

Garanti

Firmamız Alma Lasers ve Lutronic cihazlarının tek yetkili teknik servisidir. Cihazlarımıza yetkisiz kişiler tarafından bakım ve servis hizmeti verilmesi, cihazın devam eden tüm garantilerini geçersiz kılar. Bu durumda firmamızın kullanıcıya sunduğu reklam desteği de sona erer. Cihazlarımız kullanım amacı dışında kullanıldığında ve/veya kurulum aşamasında belirtilen talimatlara uygun şekilde kullanılmadığında da garanti son bulur. Cihazlara yetkisiz kişilerce orijinal olmayan yedek parçalarla müdahale edilmesi durumunda firmamız ve üretici firma hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Teknik servis birimimize aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz:

Güner Canbay
Tel: 0549 722 20 71